
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 2.5 V |
| Min Input Voltage | 14.5 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 27 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 12 V |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 40 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 100 mV |
| Line Regulation | 250 mV |
Stock: 3347
Distributors
pcbx
Unit Price$0.66941
Ext.Price$0.66941
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.66941 | $0.66941 |
| 10 | $0.48133 | $4.81330 |
| 25 | $0.43858 | $10.96450 |
| 50 | $0.40833 | $20.41650 |
| 100 | $0.38016 | $38.01600 |
| 300 | $0.35394 | $106.18200 |
| 500 | $0.33339 | $166.69500 |
| 1000 | $0.31403 | $314.03000 |
| 3000 | $0.29580 | $887.40000 |
